Носи ли риск изкуственият интелект?

Носи ли риск изкуственият интелект?

За кратко в публикацията ще се използва абревиатурата ИИ или изкуствен интелект.

Какво точно е изкуственият интелект? Как работи?

ИИ е моделиран по човешкия мозък — как събираме факти, описания, коментари, изображения и много повече и разбираме всичко това, за да изпълним конкретна задача. Разликата е, че ИИ обединява входа, сортира го и го прави незабавно достъпен за нас. Въпреки това, за разлика от човешкото знание, то няма способността да свързва нова информация с всички други наши житейски преживявания.

ИИ технологията се разработва от средата на 50-те години на миналия век. Благодарение на скорошните пробиви обаче, управляваните от ИИ инструменти бързо стават част от нашето ежедневие. Например, когато се свържете с отдела за обслужване на клиенти, ИИ може да ви помогне да отговорите на вашите въпроси. Когато разглеждате международни новини, думите, които чувате или четете, могат да бъдат преведени на предпочитания от вас език. В кабинета на вашия лекар програма за разпознаване на реч с изкуствен интелект може да помогне на медицинския екип да си води бележки и да актуализира вашата карта.

Как децата се докосват до ИИ?

Както отбелязват експерти по детско здраве от УНИЦЕФ , децата по света използват ИИ почти ежедневно. Повечето интерактивни играчки, игри и интернет платформи, създадени за деца, зависят от ИИ технологията. Въпреки че изкуственият интелект напредва по-бързо от очакваното, повечето нации не са обмислили как той ще се отрази на социалното и емоционалното благополучие на децата.


Ползи от изкуствения интелект

Има много начини, по които технологията може да помогне на децата да учат и растат.

  • Това е ценен инструмент за учене. ИИ може да се използва за приспособяване на уроците и учебния опит към индивидуалните нужди на малки деца и тийнейджъри. Може да помогне на преподавателите и родителите да намерят начини да обогатят обучението за деца с всякакви способности на различни етапи на растеж и развитие. И макар да не е добър заместител на разговора на живо, може да помогне на децата да подобрят езиковите си умения и дори да научат нови езици.

  • Може да насърчи творчеството. Живеем във визуален свят, така че децата се нуждаят от начини да изразят идеите си чрез снимки, изображения, графики и други. ИИ е ценен не само за начинаещи художници, но и за деца, които искат да създават дисплеи с данни, диаграми, прости карикатури и други визуализации.

  • Може да мотивира и ангажира децата по нови начини . ИИ може да бъде интерактивен и забавен за децата, предлагайки нови начини да се наслаждават и да изследват своя свят. За някои това може да бъде преживяване, променящо живота, което отваря нови врати, подобрява постиженията в училище и им помага да се подготвят за предизвикателствата на живота на възрастните.

Вреди от изкуствения интелект

         Какви са потенциалните опасности от изкуствения интелект за нашите деца?

  • Те могат да разпространяват омраза, пристрастия и стереотипи . Тъй като ИИ „се учи“ от всичко, което намира в интернет, ИИ платформите отразяват същите предразсъдъци, които заплашват да ни разделят и отчуждят. Обширни проучвания показват, че съдържанието, генерирано от ИИ, насърчава стереотипите и лъжите. Възрастните трябва да са готови да говорят с децата за това, което виждат онлайн и как то може да засили негативните вярвания и действия.
  • Те могат да подкопаят поверителността. ИИ събира огромно количество данни за нас, често без да знаем. Например, беше установено, че една играчка записва разговори между родители, деца и всеки друг наблизо, с възможност за предаване на данни от тези разговори на трети страни.

    Трудно е да сте в крак с докладите за играчки и устройства, които биха могли да нарушат поверителността на вашето семейство, но родителите може да искат да избягват интерактивни играчки, които обещават да „говорят“ с децата.

  • Те могат да наводнят децата с реклами. ИИ ни следва в интернет, отбелязвайки какво харесваме и ни предлага повече от същото. Историята на търсенията на вашето дете може да го превърне в мишена на безмилостни рекламни кампании, които бихте предпочели да не вижда.
  • Те могат да бъдат използвани за тормоз и измама. ИИ може да се използва за създаване на фалшиви или изкривени изображения на вашето дете или тийнейджър или някой, когото познават.


Как да предпазим децата?

  • Научете по-големите деца как да управляват поверителността си. Обяснете как могат да управляват бисквитки, да изчистват хронологията на сърфиране и да блокират потребители на социални медии или търговци, чиито съобщения са избрали да не виждат. Подчертайте, че това е нещо, което всички онлайн потребители трябва да знаят – и предложете няколко примера за това как защитавате собствената си поверителност.

  • Опитайте ИИ заедно. Помислете за тестване на управлявано от изкуствен интелект приложение като ChatGPT или Facetune заедно с вашите деца. Това може да ви даде възможност да обсъдите как работи и да посочите всички проблеми, които ви притесняват. 

  • Насърчавайте любопитството и критичното мислене. Предизвикайте децата си да търсят признаци на пристрастност в онлайн съдържанието. Например, можете да направите игра от забелязване на неща, които изглеждат истински, срещу такива, които изглеждат фалшиви. Попитайте децата откъде според тях идва информацията или изображенията.
  • Говорете за плагиатство. Във време, когато всеки може да изрязва и поставя съдържание и да го предава като свое, децата трябва да разберат концепцията за оригинална работа. Обяснете как могат да използват онлайн информацията като отправна точка за собственото си мислене.

Не може да не се запитаме как изкуственият интелект ще промени социално- емоционалния свят на детето. При толкова бързо развиваща се сфера, не може да отхвърлим ползите от изкуствения интелект, но не бива и да пренебрегваме негативните аспекти, които стоят на дневен ред.

Много е важно родителите да са хората, които имат контролираща функция върху използването на новите технологии и в частност ИИ от собствените си деца.


Източници:

https://www.healthychildren.org/English/family-life/Media/Pages/how-will-artificial-intelligence-AI-affect-children.aspx

https://www.unicef.org/innocenti/generative-ai-risks-and-opportunities-children